Almanya'nın Münih Kentinde Bulunan Eczane Bilgi Merkezi'nin Hastalara Ait Bilgileri Piyasa Araştırma Şirketlerine Sattığı Ortaya Çıktı.

19.08.2013 / Odatv.com

Haftalık haber dergisi Der Spiegel, satılan bilgilerde hastaların isimlerinin şifrelenmiş olmasına rağmen sigorta numarası üzerinden hastanın kimliği kolaylıkla belirlenebildiğini yazdı. Haberde bilgileri satın alan Amerikalı bir şirkette Almanya'daki 42 milyon sigortalının bilgilerinin bulunduğu ifade edildi. Südwest Presse, bu konuyu değerlendirirken, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dinleme skandalı açıklığa kavuşturulmayı beklediği sırada Almanlar'a ait verilerin istismar edildiğinin ortaya çıktığını hatırlattı. Gazete bu yeni skandalın insanı ürküttüğünü kaydederken, "Milyonlarca reçete bilgisinin ucuza satıldığı iddia ediliyor. Hem de Atlantik'in diğer tarafındaki bir şirkete.. Bu kızgınlık verici bir durum ancak fazla şaşırtmıyor artık. Aslında gün ışığına çıkan durum birçok şirketin cebini doldurduğu uzun süredir var olan bir sistem" diye yazdı.

Gazete, toplumdakilerin ilgi alanları, zayıf noktaları, hastalıklarının, reklam, danışmanlık ya da servis hizmeti veren şirketler için para değerinde olduğunu bildirirken, "Vatandaşların kendilerine ait bilgiler konusunda kendilerinin söz sahibi olma hakkı, çıkarlar nedeniyle sürekli olarak göz ardı ediliyor" diye yazdı.

SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'root'@'10.0.5.8' (using password: YES)