AYM: Kişinin sağlık bilgilerinin gizliliği esastır

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/aym-kisinin-saglik-bilgilerinin-gizliligi-esastir-114694h.htm

Anayasa Mhkemesi Kararı

 

24.05.2015 00:21

 

Anayasa Mahkemesi (AYM), Danıştay 15. Dairesi’nin başvurusu üzerine sağlık hizmeti verirken edinilen kişisel verilerin koruma, paylaşma ve saklama yetkisinin, “kişinin sağlık bilgilerinin gizliliğini esas” alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tasarrufunda olamayacağına karar verdi.

Yüksek Mahkeme’nin bu kararla ilgili gerekçesi Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı. Gerekçede, yasaya göre genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişinin sağlık bilgilerinin gizliliğinin esas olduğu ifade edildi.

Sağlık bilgileri

Kişisel veri kavramının belirli veya kimliği belirlenebilir olmak şartıyla bir kişiye ilişkin bütün bilgileri ifade ettiğinin kaydedildiği gerekçede bunların sadece ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yeri gibi kimliği ortaya koyan bilgiler olmadığı, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş, parmak izleri, IP adresi, e-posta adresi, hobiler, tercihler, aile bilgileri, sağlık bilgileri gibi kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak belirlenebilir kılan tüm veriler olduğu ifade edildi. Gerekçede ayrıca kişinin bedensel ya da zihinsel sağlığına ilişkin kayıt edilmiş bilgilerinin tamamından oluşan sağlık bilgilerinin, aralarında bireyin ırkının, siyasi düşüncesinin, dinin, mezhebinin veya diğer inançlarının da bulunduğu hassas veya özel niteliği olan kişisel veriler kategorisinde yer aldığı ve bu yönüyle özel bir öneme sahip olduğu vurgulandı. 

SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'root'@'10.0.5.8' (using password: YES)