UYAP Skandalı Profesyonel İşi Çıktı

Adalet Bakanlığı’nın soruşturma ve mahkeme kararlarının topladığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP’a savcı A.Ç.’nin şifresini kullanarak girdikten sonra işadamı Oktay D. hakkında verilen 5 yıllık hapis cezasını silen kişilerin profesyonel olduğu ortaya çıktı.

 

HABERAND /29 Kasım 2013 Cuma, 17:04:25

 

TÜM KODLAR SIRASIYLA GİRİLMİŞ

Adliye yetkilileri, “Yapan kişi veya kişilerin, infaz masasındaki işlemleri çok iyi bilenlerden yardım aldıkları belli oluyor. Zira işlem yapan savcının her aşamada bir kod girmesi gerekiyor. İşlemi yapan kişiler, tüm kodları sırayla girerek önce yakalama kararını kaldırdılar, sonra da cezanın tamamını sistemden silmişler” bilgisini verdi. 

 

Kocaeli Başsavcılığı ve Ankara’da şifresi kullanılan savcı A.Ç., olayı doğruladı. Hürriyet’in olayla ilgili sorularını yanıtlayan savcı A.Ç., “Suçlular nasıl olsa ortaya çıkacak. Yürüyen bir soruşturma var konuşmam uygun olmaz. Yapanları Allah’a havale ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

SAVCININ İMZASI VE ŞİFRESİYLE GİRİLMEDİ

 

Skandalla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan da dün açıklama geldi. Açılamada “Cumhuriyet Savcısı’nın elektronik imzası veya şifresiyle sisteme girilmesi sözkonusu değildir” denildi. Açıklamada şunlar vurgulandı:

 

İNFAZIN SİLİNEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

 

“İnfaz dosyasının silindiğine ilişkin iddialar doğru olmadığı gibi, infazın silinebilmesi de mümkün değildir. Ancak ismi geçen şahsa ilişkin yakalama kaydı kaldırılmıştır. İşlem yapılan bilgisayarın Bala Adliyesi içinde UYAP sistemine kayıtlı bir bilgisayar olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla UYAP sistemine dışarıdan herhangi bir erişim söz konusu değildir. Konuyla ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam etmektedir.”

 

Açıklamada, 24 gün önce meydana gelen olayla ilgili soruşturmada hangi aşamaya gelindiği, sorumluların tespiti gibi konularda bir bilgi yer almadı. 

SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'root'@'10.0.5.8' (using password: YES)