Kişisel Bilgilerimiz İşte Böyle Satılıyor: Boşanmışsınız!

SOL HABER / 23 Ocak 2013

 

Kişisel bilgilerin devlet tarafından 3. şahıslara satılması akıl almaz boyutlara ulaştı. Son olarak kendisine yapılan bir ankete ilişkin SOL’a bilgi veren Hekim Ebru Oktay, ankette kendisine sorulan “boşandınız değil mi?” sorusuyla neye uğradığını şaşırdı.

 

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın tüm hasta ve öğrenci bilgilerini 3. şahıslara satması daha önce soL gazetesi tarafından gündeme getirilmişti. Şimdi ortaya çıkan bir anket ise yurttaşların bilgilerinin 3. şahıslara sunulduğuna yeni bir örnek oldu. Öyle ki özel şirketler yurttaşların boşandığı bilgisine dahi sahipler...

 

Uzun süredir Digitürk kullanıcısı olduğunu belirten Oktay, geçtiğimiz günlerde Digitürk’ün bir aracı kurumu tarafından arandığını ve yaklaşık yarım saat sürecek bir anket için randevu aldıklarını söyledi.

 

Kürtaj, zorunlu din dersi ve alkol…

 

Randevu gününde kendisine öncelikle Digitürk’e ilişkin kullanıcı soruları sorulduğunu belirten Oktay, daha sonra AKP döneminde sıklıkla karşılaşılan ilginç sorulara yanıt vermek zorunda kaldı.

 

Sırasıyla “Kürtaj doğru değil”, “Zorunlu din dersi olmalı”, “Alkol alıyor musunuz” gibi sorulara “katılıyorum” ve “katılmıyorum” şeklinde yanıtlar vermesinin istendiğini belirten Oktay, hekim olduğu için “sigara kullanıyor musunuz” gibi bir soru beklediğini ama alkol sorusu olmasına rağmen böyle bir soruyla karşılaşmadığını söyledi.

 

Bu soruların ardından anketin bittiğini ve kalkmaya hazırlandığını belirten Oktay, kendisini asıl şaşkınlığa uğratan soruyla da bu sırada karşılaştığını belirtti.

 

Boşanmışsınız…

 

Anketi yapan kişinin “boşandınız değil mi?”, “Eski eşinizin eğitim durumu nedir” gibi sorular sormaya başladığını belirten Ebru Oktay, “bu sorunun ardından anketöre, bu soruların özel bilgilerim olduğunu ve bunlara nasıl ulaştıklarını sordum. Bana bu bilgilerin “sistemde yer aldığı” şeklinde yanıt verildi. Ben de hemen anketi sonlandırdım ve yasal işlem başlatacağımı söyledim” dedi.

 

Devletin elinde olabilecek bir bilgi

 

Konuya ilişkin Digitürk’le şikayetçi olduğunu belirten bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Oktay, bilgilerin nereden alındığına ilişkin sorusuna net bir yanıt alamazken, görüştüğü yetkilinin şu sözleri oldukça dikkat çekiciydi: “Bu devletin elinde olabilecek bir bilgi.”

 

Yasal süreç başlatacağım

 

Daha sonra anketi yapan aracı kurumun da kendisini aradığını belirten Oktay, onlara da yasal süreç başlatacağımı söylediğimde “iyi işte” şeklinde bir yanıt aldığını söyledi.

 

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı rezaletleri

 

Oktay’ın yaşadığı bu durum daha önce SOL gazetesinin manşetine taşıdığı kişisel bilgilerin 3. Şahıslara nasıl satıldığını anlatan haberleri akıllara getirdi. 19 Aralık 2012 tarihinde soL gazetesinde yer alan haberde Sağlık Bakanlığı’nın tüm hasta bilgilerini topladığını ve bunları 3. şahıslara hasta rızası olmadan paylaşacağını duyurmuştu.

 

Yine SOL gazetesi 26 Ekim tarihinde 17 milyon öğrenciye ait bilgilerin GSM şirketlerine satıldığını ortaya koymuş, Milli Eğitim Bakanlığı bu skandalın ardından sessizliğe bürünmüştü.

 

(SOL - Haber Merkezi)

SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'root'@'10.0.5.8' (using password: YES)