Hasta Bilgileri İnternete Düştü

Samanyolu Avrupa haber/ 2011-11-04

 

Yaklaşık 2 bin 500 hastanın, çok özel bilgilerini de içeren gizli dosyalar, internete sızdı. Dosyaların Schleswig-Holstein eyaletindeki, psikiyatri kliniklerinde tedavi gören, ağır psikolojik hastalara ait olduğu belirtildi. 

 

Lübecker Nachrichten adlı bölgesel gazetenin dünkü baskısında yer alan bir habere göre, dosyalar arasında hastalara ait tıbbi bulgular, psikolojik dokümanlar ve doktorların mektupları yer alıyor. Dosyaların ''indirilip incelenebilecek'' şekilde serbestçe en az bir ay kadar internette dolaştığı kaydedildi. 

 

Söz konusu olayın bölgedeki kliniklere internet hizmeti sağlayan Rendsburg'daki bir şirketin internet güvenliği konusundaki boşluklarından ortaya çıktığı sanılıyor. Şirketin Almanya genelinde başka kliniklere de benzer hizmetler verdiği belirtiliyor.

 

Welt Online'a bir açıklama yapan şirketin sözcüsü ''Şimdiye kadar böyle bir olayın nasıl olduğuna dair bir açıklamamız yok. Konuyu araştırıyor.'' şeklinde konuştu. Almanya'da ilk kez söyle bir skandalın yaşandığını belirten uzmanlar bu olayı kıyaslayacak henüz başka bir örneğin bulunmadığına dikkat çekiyor.

 

Lübecker Nachrichten, skandalın ortaya çıkmasından sonra şirketin 'server'lerinin geçici bir süre kapatıldığını aktarırken, bunun güvenlik boşluğunu gidermek için yapıldığı sanılıyor. Öte yandan Schmeswig-Holstein Eyaleti'nin Bilgi Koruma Sorumlusu Thilo Seichert, söz konusu dosyaların fark edilerek internetten kaldırıldığını açıkladı. Seichert, skandal olayın şirketle birlikte araştırıldığını vurguladı.